Cukráři a cukrářky se v adventním čase rozhodně nenudí. I přesto se nám podařilo v předvánočním shonu připravit pro vás rozhovor s Vladěnou Halatovou, výraznou osobností mezi bezlepkovými kuchařkami a cukrářkami. Její bezlepkové recepty, které publikuje na internetu a také v tištěných kuchařských knihách, patří v naší zemi mezi velmi oblíbené. Zajímá vás, co nám o sobě prozradila?
Magdalena Dobromila Rettigová, autorka známé knihy Domácí kuchařka, která byla vydána v roce 1826, se věnovala výchově a výuce dívek, ve svých kurzech je učila hospodaření, vaření, domácím pracím a české literatuře. Angažovala se ale i jinak, vedla svůj společenský salon a angažovala se v obecně prospěšné činnosti. Vidíte ve Vašich aktivitách nějakou paralelu s tím, co před téměř 200 lety dělala M. D. Rettigová?
Vladěna Halatová: „Asi záleží na úhlu pohledu, někdo tam podobnost uvidí a někdo ne. Rozhodně bych se s nikým nesrovnávala. Každý bez ohledu na úsek času měl jinou pohnutku, motivaci, schopnosti a prostředky. Jediné společné bych tam možná viděla odhodlání napříč časem.“
Kdy a jak jste se vlastně dostala k psaní bezlepkových kuchařek a pořádání kurzů pečení a vaření bez lepku?
Vladěna Halatová: „Prvotním spouštěčem bylo sepsat si svoje již vyladěné a pravidelně používané recepty pro sebe a jako dárky pro pár svých kamarádek. Zjištováním a studováním problematiky jak si vydat knihu se vše rozjelo ve větší a nákladnější míře, která v závěru pomáhá mnoha dalším lidem u nás i na Slovensku. Na to se navázal požadavek od sledujících vidět vše osobně a naučit se to.“
Jak to máte ve Vaší rodině s celiakií, kolik členů Vaší domácnosti musí držet bezlepkovou dietu?
Vladěna Halatová: „Celiakii mám pouze já.“
Jaké byly Vaše první emoce po zjištění celiakie? A jak se na to díváte dnes?
Vladěna Halatová: „První emoce byla úleva – už vím. A pak, za pár hodin, se dostavil šok, pocit bezmoci. Když jsem se potřebovala kvalitně najíst, začala jsem si uvědomovat, co se vlastně děje. Chvíli se v tom všem nějak motáte, zkoušíte. Nakonec zaujmete nějaký postoj. A popravdě, na kurzech jich vidím za ty roky mnoho. Ale jedno mají všichni ti, co to nevzdali, společné – najíst se co nejkvalitněji a nejpodobněji lepkové stravě. Dnes je informovanost a značení potravin už jinde, takže lidé se rychleji adaptují. Když mi před lety diagnostikovali celiakii, tak takové značení ještě nebylo, nebyla informovanost, nebylo tolik možností a hlavně nebyly kuchařky, podle kterých by se dalo péct, nebyly kurzy pečení bez lepku. Takže u mě to byl pokus/omyl. Dnes okamžitě po diagnostikování celiakie se lidé mohou objednat u mě na kurz, koupit si kuchařky, objednat mouky a do pár dní umět to, co jsem se já učila sama několik let.“
Jak je to u Vás v rodině s vařením a pečením? Jste na to sama, anebo peče a vaří celá rodina?
Vladěna Halatová: „Kluci si jídlo umí nachystat, ale ještě si neupečou, neuvaří. Manžel základní jídlo umí uvařit, upéct, ale nevyžaduji to po něm.“
Jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo?
Vladěna Halatová: „Těžko říct, vždy je určité období, kdy upřednostňuji něco jiného.“
Kolik různých pokrmů (vařených či pečených) celkem týdně v průměru připravíte?
Vladěna Halatová: „Nikdy jsem to nepočítala, tam nejvíce záleží asi na tom, zda zrovna připravuji novou kuchařku a tudíž vymýšlím, zkouším, fotím, nebo je období klidu. Také záleží, zda mám kluky doma a více se toho sní, nebo vařím jen pro sebe. Každopádně se neodbývám a vyžaduji každý den teplé, kvalitní jídlo. A samozřejmě na odpoledne nebo svačinu zákusek či buchtu. Hotové pečivo nekupuji.“
Prozradíte nám, co chystáte pro své příznivce a fanoušky na příští rok?
Vladěna Halatová: „Neprozradím, to by pak nebylo překvapení. Ale určitě je na co se těšit. A také nechci nikomu nic slibovat, to se pak pro všechny strany nevyplácí.“
Děkujeme za rozhovor.
Více o Vladěně Halatové, jejích bezlepkových receptech a kuchařkách, a také o jejích kurzech bezlepkového pečení, vaření a kváskování najdete na www.bezlepkove.com.