Lyžařská, běžkařská a snowboardová sezóna je v plném proudu a s tím i cestování a výlety na hory. Horská střediska většinou nejsou „celiak-friendly“ ani „zažívání-friendly“ a i když mohou restaurace a stánky něco přirozeně bezlepkového nabízet, doporučuji si pohlídat kontaminaci. Pokud se budou brambory smažit na stejné pánvi (když už ne na stejném oleji) jako smažený sýr, langoš nebo bramborák, může problém nastat hned a zbytečně byste si tak výlet na hory neužili. Článek je určený pro začínající celiaky, kteří se ještě ve světě bezlepkářů tak nevyznají a tápají v něm. Já se při cestování řídím pravidly níže a tak doufám, že vám článek také pomůže.
Buďte připraveni!
Mějte u sebe vždy nějakou bezlepkovou müsli/raw/ovocnou tyčinku a na delší cesty vždy i vakuované pečivo nebo těstoviny, pokud víte, že bude na ubytování kuchyně. Je dobré si vzít i trvanlivé potraviny, které můžete kdykoli načít, a když je zrovna potřebovat nebudete a koupíte si třeba něco na místě, můžete je dovést zpět domů. Skvěle doplní energii třeba i oříšky. Když jedete na hory na jeden den, je fajn si něco upéct a vzít si z domu třeba i oběd do krabičky. Ušetří vám to čas při hledání vhodné restaurace (kdy na horách to není vůbec snadné) a budete mít jistotu, že nebudete mít hlad a jídlo vám bude chutnat. Nezapomínejte ani na malou lžičku nebo vidličku. Zabere velmi málo místa a nevěřili byste, jak vám v případě hladu může pomoct.
Plánujte
Pokud chcete jít na oběd/večeři do restaurace nebo někde ochutnat místní specialitu, podívejte se předem, kde nabízí bezlepková jídla. Spoustu tipů najdete na našem webu mnambezlepku.cz, různých facebookových skupinách, na Internetu, stránkách města nebo se zeptejte na recepci hotelu, kam jedete.
Ptejte se
V restauraci se ptejte na složení, zda není v jídle lepek. Klidně i zmiňte, co se vám může stát, když lepek sníte. Obzvláště, pokud nemají přehledně uvedené alergeny, obsluha vypadá laxně a neví, co lepek je, nebo se vám něco nezdá, změňte radši restauraci. Pokud máte hotelové snídaně, po příjezdu na hotel znovu na recepci řekněte, že jste celiak (doplňte klidně, že lepek ze zdravotních důvodů opravdu nesmíte) a zda s vámi na snídani (nebo i jiných jídlech – pokud máte) počítají.
Občas je lepší si vařit sami i v průběhu pobytu
Pokud jedete někam, kde bezlepkové jídlo nenabízejí, je snazší si vařit vlastní jídlo na ubytování, než návštěvu restaurace lámat přes koleno. Oběd tak může být i chutnější a zdravější a budete mít jistotu, že kontaminace lepkem nehrozí.
Mluvte světově
Pokud jedete do zahraničí, podívejte se, jak se jazykem dané země řekne „lepek“, „pšenice“, „špalda“ nebo „bez lepku“, ať se vám v obchodě hledá lépe a v restauracích a cukrárnách víte, na co se ptát a na co si dávat pozor. Existují případně i karty s informací, že máte celiakii. Můžete si je vytisknout v různých jazycích.
Super tipy najdete například i na stránkách:
https://www.schaer.com/cs-cz/zivotni-styl/cestovani/cestovni-tipy
https://www.schaer.com/cs-cz/a/zabalime-si-batohy
Pokud máte tip na ubytování, restauraci nebo kavárnu někde na horách (u nás i v zahraničí), neváhejte ho napsat do komentářů pod článek nebo tip rovnou přidejte na náš web mezi další bezlepkové záznamy. A pamatujte, bezlepková nebo bezlaktózová dieta není konec světa, života a jídla si můžete užívat nadále. Cestování s bezlepkovou dietou nemusí být složité, chce to jen trochu více plánovat. Bezlepkovým horám zdar!
Objevujte, přidávejte a recenzujte bezlepkové restaurace, cukrárny, obchody, ubytování, výrobky a školní jídelny na www.mnambezlepku.cz.
Lenka Kovářová za tým Mňambezlepku.cz